Fenomén doby

V čase najtvrdšej normalizácie vystupovali vo V-klube nielen známe slovenské kapely, ale aj slávne hviezdy zo Západu.

Lýra, V-klub, Duchoň, Vondráčková, Vondráček, 1975
FOTO: Peter Stanley Procházka

Mohli ste v ňom stretnúť Mariána Vargu, ktorý debatoval s Dežom Ursinym a Vladom Černým, Mariku Gombitovú, ale aj známych hercov, napríklad Mariána Labudu alebo Milana Lasicu. Vo Véčku vystupoval Elán, Modus, Taktici, Breakers, Fermáta, Collegium Musicum alebo Gattch. Bolo to miesto, kde hrali najlepšie slovenské kapely a stretávali sa umelci ako Peter Lipa, Meky Žbirka, Janko Lehotský, Ľubo Belák, Jožo Barina či Karol Duchoň. V piatok pravidelne znela živá džezová hudba, vo štvrtok ľudovky. Vo Véčku vystupovali aj folklórne súbory Lúčnica, Gymnik, Ekonóm alebo Technik.

Dnes to znie asi zvláštne, ale do Véčka sa chodilo na diskotéku podvečer, pretože o ôsmej už začínal hlavný program. Bola to jedna z prvých diskoték (ak nie prvá) v celom bývalom Československu.

Po Bratislavskej lýre sa vo Véčku organizovali lýrové večery. V televízii by ste márne čakali na vystúpenie zahraničných kapiel, ktoré nasledovalo po hlavnom programe. Šancu vidieť ich na vlastné oči ste mali len na dvoch miestach. Na Lýre a vo Véčku, kde sa pokračovalo. V 60. rokoch v bratislavskom vysokoškolskom klube hrali také hviezdy svetovej hudobnej scény ako Beach Boys, Tremeloes či Manfred Mann. Slovenskí a českí speváci si tu robili jam session a mohli ste si zatancovať na obľúbený Elán alebo Olympic. Vystupovali tu aj Waldemar Matuška, Václav Neckář, Jiří Schelinger či Helena Vondráčková.

Prvý ročník Bratislavskej lýry vyhral Karel Gott s piesňou Mám rozprávkový dom, no dávno pred tým zaspieval vo Véčku jeden zo svojich prvých hitov, Zdvořilého Woodyho. Na túto pesničku nakrútil režisér Ján Roháč prvý klip, vtedy sa tomu hovorilo filmová pesnička. Pripomeňte si s nami slávne časy Véčka, ktoré tento rok oslavuje svoje 55. výročie.