Blízki a vzdialení. Rodina Lütgendorff-Leinburg a jej vzťahy s Prešporkom

Príspevok bude mať za cieľ priblížiť nové zistenia o živote pôvodom nemeckej rodiny Lütgendorff-Leinburg, ktorej tri generácie boli úzko späté s umeleckým životom Prešporka – dnešnej Bratislavy. Vďaka kontaktom s potomkami rodiny a ich ústretovosti sme schopní prezentovať nové zistenia, ktoré významným spôsobom prispievajú k poznaniu života Prešporka 19. storočia.

Prvou osobnosťou z rodiny, ktorá svoju umeleckú činnosť prepojila s tunajším prostredím bol známy portrétista Ferdinand von Lütgendorff-Leinburg (1785 – 1858). Jeho syn Otto Gottfried (1825 – 1893) sa v Prešporku narodil a vyrastal, po štúdiách sa stal významným škandinavistom a spisovateľom.  Po celý život sa do svojho rodiska vracal. Príslušník tretej generácie Willibald Leo Lütgendorff-Leinburg (1856 – 1937) nadviazal na rodinnú tradíciu a študoval na umeleckých akadémiách vo Viedni a Mníchove, zároveň sa snažil profesionálne venovať literatúre. Stal sa víťazom súťaže o vytvorenie nástropných malieb pre novostavbu prešporského mestského divadla, ktoré asi do konca tridsiatych rokov 20. storočia zdobili jeho auditórium. Maľby boli prednedávnom identifikované ako Lütgendorffove práce a od minulého roka sú oficiálne zaevidované v zbierkach Galérie mesta Bratislavy.

Prednáša: Mgr. Jana Luková, Historický ústav SAV, v.v.i. Bratislava

Jazyk prednášky: slovenský

utorok 3. 9. 2024 o 18.00 hod.
vstupné:  2,00 EUR / pre členov OZ Bratislavské rožky bezplatné

Cím: A Lütgendorff-Leinburg család élete és munkássága a 19. századi Pozsonyban

Előadó: dr. Jana Luková, Szlovák Tudományos Akadémia Történeti Intézete

Időpont: 2024. szeptember 3., szerda 18.00 óra

Helyszín: V-klub, Národné osvetové centrum, Nám. SNP č. 12, Pozsony

Az előadás nyelve: szlovák

Belépő: 2 €, a Pozsonyi Kifli Polgári Társulás tagjainak ingyenes

Szervezők: Pozsonyi Kifli Polgári Társulás; NOC – V-club, Bratislava.

Az előadás célja, hogy bemutassa a német származású Lütgendorff-Leinburg családot, amelynek három generációja szorosan kötődött az egykori Pozsony művészeti életéhez. A család leszármazottaival való kapcsolatfelvételnek és segítőkészségüknek köszönhetően olyan új eredményeket tudunk bemutatni, amelyek jelentősen hozzájárulnak a 19. századi pozsonyi élet megismeréséhez.

A családból a híres portréművész, Ferdinand von Lütgendorff-Leinburg (1785 – 1858) volt az első személy, aki művészi tevékenységét végzett. Fia, Otto Gottfried (1825 – 1893) Pozsonyban született és nőtt fel, tanulmányai után pedig ismert tudóssá és íróvá vált.  Egész életében vissza-visszatért szülővárosába. A harmadik generáció tagja, Willibald Leo Lütgendorff-Leinburg (1856-1937) folytatta a családi hagyományt, a bécsi és müncheni művészeti akadémiákon tanult, miközben komoly irodalmi karriert is befutott. Ő lett a pozsoni városi színház új épületének falfestményére kiírt pályázat nyertese, amely a 20. század harmincas éveinek végéig díszítette nézőtér mennyezetét. A festményt a közelmúltban azonosították Lütgendorff munkájaként, és tavaly óta hivatalosan is bejegyezték a Pozsonyi Városi Képtár gyűjteményébe.