Menej známe židovské pamiatky v Bratislave

Bratislavčania poznajú zo židovských pamätihodností nášho mesta zväčša synagógu na Heydukovej ulici, starý židovský cintorín pri Dunaji, kde je pochovaný Chatam Sofer a pamätník holokaustu na Rybnom námestí. V Bratislave a jej mestských častiach sa ale nachádza oveľa viac pamiatok. Tvoria ich napríklad školské budovy, rituálne kúpele, pamätné tabule, historická budova židovskej obce, reštaurácia, cintoríny s obradnými domami, pamätníky a iné. Na prednáške si ich bližšie predstavíme.

Prednáša: Martin Záni

Jazyk prednášky: slovenský

Organizátori: Občianske združenie Bratislavské rožky – Pozsonyi Kifli Polgári Társulás; Národné osvetové centrum, V-klub

utorok 1. 10. 2024 o 18.00 hod.
vstupné:  2,00 EUR / pre členov OZ Bratislavské rožky bezplatné

Cím: Elfeledett zsidó műemlékek Pozsonyban

Előadó: Martin Záni

Időpont: 2024. október 1., kedd 18.00 óra.

Helyszín: V-klub, Nemzeti Közművelődési Központ (Pozsony, Szlovák nemzeti felkelés tere 12.).

Az előadás nyelve: szlovák

Belépő: 2,- €, a Pozsonyi Kifli Polgári Társulás tagjainak ingyenes

Szervezők: Pozsonyi Kifli Polgári Társulás; Nemzeti Közművelődési Központ – V-klub

Városunk zsidó nevezetességei leginkább a pozsonyiak számára ismertek: a Heydukova utcai zsinagóga, a Duna-parti régi zsidó temető, ahol Chaszam Sófer van eltemetve, és a Hal téren található holokauszt-emlékmű. De Pozsonyban és városrészeiben még sok más elfeledett zsidó örökség található. Ezek közé tartoznak például iskolaépületek, rituális fürdők, emléktáblák, a zsidó hitközség történelmi épületei, egy étterem, valamint további temetők és műemlékek. Az előadásban ezeket mutatjuk be részletesebben.