V-klub opäť žije

Véčko na Námestí SNP patrí k legendám bratislavskej klubovej scény. V 60. rokoch sa v ňom rodil slávny bigbít a vystupovali tu hviezdy ako Waldemar Matuška, Karel Gott, neskôr Elán či Modus. Nový V-klub sa zrodil pomerne nedávno a hneď v začiatkoch si stanovil cieľ – nekopírovať staré, ukázať nové.

Zdroj: www.inba.sk

Čo Bratislavčanom V-klub ponúka, nám porozprávala Mariana Dobrotová.

Aká je súčasná programová koncepcia V-klubu?

V-klub je nastavený ako multižánrový kultúrny priestor. Ponúka širokú škálu podujatí pre rôzne vekové kategórie a záujmové skupiny návštevníkov. Od kvalitných džezových koncertov cez divadelné predstavenia až po literárne večery či tanečné zábavné workshopy.

Stavia moderný V-klub aj na svojej bohatej histórii?

V-klub síce zostáva legendou pre generáciu dnešných päťdesiatnikov, ale na to, aby obstál aj v 21. Storočí, to nestačí. Jeho koncepcia a poslanie sa prirodzene museli zmeniť. Kým v časoch svojej najväčšej slávy to bol klub určený predovšetkým pre vysokoškolákov, dnes je jeho publikum rôznorodejšie, pretože také sú aj akcie, ktoré ponúka. Do V-klubu pravidelne chodia deti zo škôlok, pre ktoré sú určené organizované podujatia, ako aj študenti či seniori. Bratislavčania si už zvykli na naše šansónové koncerty, swingové či literárne večery, stretnutia so známymi a významnými ľuďmi z oblasti kultúry. Na históriu však nezabúdame, veď napríklad  na Májovej véčkovici sa tu stretli bývalí véčkari.

Zdroj: www.inba.sk

V-klub svojím podielom významne prispel k formovaniu slovenskej hudobnej kultúry. Čím môže bratislavský umelecký svet ovplyvniť dnes?

Tým, že dáme priestor novým začínajúcim kapelám. V rámci nášho nového pôvodného formátu Kód – mladá slovenská hudba vystúpia dve mladé kapely, ktoré sa budú konfrontovať so skúsenými nestormi slovenskej hudby. V minulom roku sme sa podieľali na festivale DEMOVNICA ŠPECIÁL 2013. Vystúpilo na ňom 12 interpretov z celého Slovenska, ktorí sa po celoročnom poslucháčskom hlasovaní dostali do finále tejto súťaže, vyhlásenej Rádiom_FM. Finančne sme podporili aj výrobu nahrávky, ktorá vznikla pod vedením producenta Marcela Buntaja. Táto kompilácia sa šíri verejne a bezplatne.

Aké podujatia pripravuje V-klub v  júni?

K tým najlepším bude určite patriť koncert dvoch klezmerových kapiel, spojený s netradičnou ochutnávkou jedál, divadelné predstavenie Milky Zimkovej Katarína Veľká a premiéra predstavenia divadla Teatro Colorato s hrami Ó sláva hviezd ó sláva a Noemova archa.

Pripravila Diana Mašlejová