Fotografie P. Procházku predstavia históriu V-klubu

V Stredoeurópskom dome fotografie na Prepoštskej 4 sa výstavou Véčko – legendy klubu vrátili o niekoľko desaťročí späť. Fotograf Peter Procházka tu vystavuje fotografie z čias, keď to vo V-klube skutočne vrelo. Zaznamenal na nich atmosféru šesťdesiatych rokov minulého storočia.

Zdroj: marencin.sk

V-klub otvorili na Námestí SNP v druhej polovici šesťdesiatych rokov, teda v čase uvoľnenia politických tlakov. Čiernobiele fotografie Petra Procházku predstavujú jednak portréty umelcov a ďalších osobností, ktoré boli alebo medzičasom sa stali legendami. Rovnako však rozprávajú príbehy V-klubu, ktorý sa pre svoju atmosféru sám stal legendou.

Snímky zaznamenávajú najmä spontánnosť a uvoľnenosť, pohodovú atmosféru, ktorá sa rozprestierala V-klubom v čase stretnutí pri kvalitnej hudbe či spoločenských posedení. Fotografie zachytávajú časové sledy jednotlivých udalostí a stretnutí v klube, plnia teda svoju dokumentárnu funkciu, na druhej strane v plnej miere spĺňajú aj kritériá kvalitného umeleckého diela.

Peter Procházka začal fotiť vo Véčku ako šestnásťročný a stal sa dvorným fotografom klubu. Tu sa naštartovala jeho kariéra, postupne sa etabloval na fotografa umeleckých podujatí.

Pri Procházkových snímkach sa opäť plnými dúškami nadýchnete slobody a čerstvého vzduchu, ktoré priniesli šesťdesiate roky a zároveň sa môžete presvedčiť, akí fešáci a krásavice boli kedysi umelci, ktorým dnes už síce pribudlo pár šedín, ale šarm, humor a noblesa z nich nikdy nevyprchali.

Výstava Véčko – legendy klubu v Stredoeurópskom dome fotografie potrvá do 4. októbra 2009.

Zdroj: www.bratislavskenoviny.sk