Otváracie hodiny pokladne: Hodina pred predstavením

Rok 1958: V Bratislave začali stavať Dom umenia

Na Stalinovom námestí v Bratislave (dnes námestie SNP) začali 8. augusta s výstavbou nového reprezentačného stánku výtvarného umenia a architektúry na Slovensku.

Foto: archív TASR, autor L. Roller/7. augusta 1958

Základný kameň nového kultúrneho stánku položili iba jeden deň pred slávnostným výkopom, vo štvrtok 7. augusta. Pred obyvateľov a pozvaných hostí sa postavil predseda Zväzu slovenských výtvarných umelcov, akademický maliar Ladislav Guderna s krátkym príhovorom, v ktorom zdôraznil, že „výstavba nového výstavného pavilónu je dôkazom nevšednej starostlivosti nášho ľudovodemokratického zriadenia o rozvoj kultúrneho života na Slovensku. Otvorí novú etapu rozvoja nášho výtvarného umenia, stane sa dôstojným centrom všetkého výtvarného diania u nás.“

Zakladajúcu listinu vložil do základného kameňa riaditeľ Slovenského fondu výtvarných umení Jozef Longauer.  Predseda SFVU Ernest Krampl ju následne v základnom kameni zamuroval.

Foto: archív TASR, autor L. Roller/7. augusta 1958

Na druhý deň, v piatok 8. augusta ráno, začali bagristi Štefan Gába a Jozef Páleník z Mechanizačného závodu v Nitre na Stalinovom námestí s výkopovými prácami základov nového kultúrneho stánku slovenských výtvarných umelcov – Domu umenia.

Foto: archív TASR, autor L. Roller/8. augusta 1958

Po dvoch rokoch

Budovu Výstavného pavilónu výtvarného umenia stavajú Pozemné stavby ako šesťposchodovú budovu. Technický projekt budovy bol vypracovaný na podklade úradného projektu schváleného SFVU. Hlavným projektantom je akademik a inžinier Milan Chorvát. Výstavné priestory riešil tak, že pozostávajú zo vzájomne oddelených celkov, aby súbežne bolo možné vystavovať päť výstav rôzneho druhu.

Ukončenie výstavby budovy výtvarného umenia má byť podľa hospodárskej zmluvy v júli 1961.

Zdroj: www.vtedy.sk